Spitalet të mbushura me pacientë nga KOVID, të shtruar në spital 1739 në vend

Me rritjen e pozitiveve të reja të koronavirusit në ditët e fundit, numri i njerëzve të shtruar në spital që kanë simptoma më të rënda po rritet, dhe shumë varen nga mbështetja e vazhdueshme e oksigjenit. Statistikat për ditën e djeshme deklaruan se në të gjithë vendin 1739 pozitivë dhe të dyshimtë ndaj KOVID-19 trajtohen në një spital, por sigurohen vende të lira për pranime të reja dhe ka rreth 220 shtretër. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve, 703 trajtohen në Shkup dhe 1036 në repartet e sëmundjeve infektive dhe qendrat KOVID në qytete të tjera të vendit. Në kryeqytet gjatë ditës dhe natës së mëparshme u pranuan 65 pacientë të rinj dhe deri dje në mëngjes kishte 60 shtretër të zbrazët. Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive mjekohen 154, në GKG “8 Shtatori” – 139, 313 janë të shtruar në klinikat e brendshme dhe kirurgjikale, në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijë – Kozle ka 39 pacientë dhe 35 në Institutin e Fizikut Mjekësia dhe rehabilitimi. Tetë fëmijë me koronavirus janë shtrirë në Klinikën e Pediatrisë, si dhe nëntë pacientë të Gjinekologjisë. observer/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

130 thoughts on “Spitalet të mbushura me pacientë nga KOVID, të shtruar në spital 1739 në vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *