Imunizimi masiv kundër Covid-19 vazhdon, ditën e parë rreth 3,000 njerëz u vaksinuan në vend

Imunizimi masiv i popullatës kundër Kovid-19 vazhdon sot në Qendrën Sportive “Boris Trajkovski”, e cila filloi dje kur ishin caktuar 3000 takime. Imunizimi shkoi sipas planit dhe dje të gjithë të raportuarit morën vaksinën.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe natën e kaluar vlerësoi se dita e parë e vaksinimit në A1 Arena “Boris Trajkovski” shkoi mirë dhe se mesatarisht rreth 300 njerëz u vaksinuan në orë, dmth rreth 3000 në ditë.

– Sot, një pjesë e punëtorëve shëndetësorë u vaksinuan, si dhe një pjesë e anëtarëve të Ministrisë së Brendshme. Nesër, vaksinimi i Ministrisë së Brendshme vazhdon dhe fillon për pjesëtarët e ARM-së. Kolegët më informojnë se i gjithë sistemi funksionon patëmetë dhe kjo më bën shumë të lumtur. Të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm në javët në vijim dhe të respektojmë masat pa përjashtim, njoftoi mbrëmë në FB Filipce, duke kujtuar se nga sot hyjnë në fuqi masa më rigoroze dhe u bëri thirrje të gjithëve që të kontribuojnë në betejën me pandeminë.

Dje në A1 Arena, personat e regjistruar u vaksinuan me vaksinën ruse “Sputnik V”. Në këtë fazë, njerëzit nga të ashtuquajturat infrastruktura kritike – punonjësit e Ministrisë së Brendshme, ARM-së, gazetarëve, shoferëve të autobusëve, zjarrfikësve, mësuesve të kopshteve, punonjësve të taksave dhe të tjerëve.

Një ekip prej rreth 20 infermierësh dhe pesë mjekësh po punon në terren në dy ndërrime. Ka disa vende në palestër ku vaksinohen nën vëzhgim për 15 deri në 20 minuta. Ekipet e urgjencës mjekësore janë në vend, nëse ka nevojë për të ndërhyrë.

Janson Lukukac, një student i mjekësisë që punon në pjesën administrative të vaksinimit, i tha MIA-s se gjithçka është mjaft mirë e organizuar dhe se nuk ka reagime të padëshiruara nga qytetarët të cilët vaksinohen. Lidhur me trajtimin dhe rekomandimet pas dozës së parë, ai theksoi se nuk priten reagime të dhunshme.

– Vetëm nëse ka dhimbje ose ethe duhet të përdorni antipiretik ose analgjezik. Nëse ka ndonjë reagim të dhunshëm, ata do t’i drejtohen mjekëve të tyre të familjes ose një shkalle më të lartë, tha Lukukac.

Aida Memishovska, një infermiere nga Qendra për Shëndet Publik për MIA theksoi se vaksinimi po shkon sipas planit. Ajo u bëri apel të gjithë qytetarëve që të vaksinohen për Covid-19. Lidhur me faktin nëse ndonjë person kishte reaguar negativisht pas marrjes së vaksinës, Memishovska theksoi se një person u sëmur, por nga frika. MIA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

88 thoughts on “Imunizimi masiv kundër Covid-19 vazhdon, ditën e parë rreth 3,000 njerëz u vaksinuan në vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *