Në Brazil për herë të parë më shumë se 4,000 të vdekur nga Covid-19 në 24 orë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, të paktën 4,195 vdekje janë regjistruar sot, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në gati 337,000.

Në të njëjtën kohë, numri i të sapo infektuarve u rrit me 86,979.

– Virusi është si një reaktor bërthamor që shkaktoi një reaksion zinxhir dhe doli jashtë kontrollit. Kjo është Fukushima biologjike, tha Miguel Nicklelis, një mjek brazilian dhe profesor në Universitetin Juke.

Sistemi i kujdesit shëndetësor në Brazil, një vend me 210 milion banorë, po shembet ose po prishet të shembet në shumë zona.

Por Presidenti Jair Bolsonaro vazhdon të kundërshtojë çdo masë për të kontrolluar infeksionin.

Ai argumentoi se dëmtimi i ekonomisë do të ishte edhe më i keq sesa ndikimi i vetë virusit dhe u përpoq në gjykatë të përmbyste disa masa të marra nga autoritetet lokale.

Duke folur për mbështetësit jashtë rezidencës presidenciale, ai kritikoi masat e karantinës, duke thënë se ato ishin të lidhura me shtimin në peshë dhe depresionin dhe çuan në papunësi. Ai nuk dha komente për numrin e viktimave. 24info/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Në Brazil për herë të parë më shumë se 4,000 të vdekur nga Covid-19 në 24 orë

  • 04/16/2021 at 13:42
    Permalink

    I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *